İbrahim Saraçoğlu'ndan Bağırsak Gazı Şişkinlik Giderme Tavsi

Gaz sancıları nedir? Neden olur?

Karnınızdaki şişkinlik genel olarak mide ve bağırsaklarda gaz birikmesiye ilgili bir durumdur ve bunu takip eden süreç biraz ağrılı olur.

Bu durumu ancak gaz çıkararak sonlandırabilirsiniz. Karın şişkinliğine pek çok şey sebep olabilir.Bunlardan bazıları yağlı besinlerin hazım zorluğu , stres, endişeli ruh hali, sindirim sisteminde oluşan enfeksiyonlar gibi sebepler olabilir.

Gaz nedeniyle oluşan şişkinliğe karşı ne yapmalı?

1. Her yutkunduğumuzda bir miktar hava yutarız ve bu durum hızlı yediğimizde, heyecanlı ve stresli olduğumuzda, sakız çiğnerken, kamışla bir şeyler içerken artabilir ve bu hava bağırsaklarımızda gaz oluşmasına neden olur.

2. Sebze ve meyveler, tahıllar ve baklagiller sağlıklı lifler bakımından son derece zengindir. Buna rağmen gaz şikâyetiniz varsa bu besinleri tüketirken daha dikkatli olun özellikle çiğ tüketmemeye özen gösterin.

3. Bazı durumlarda bağırsak hareketlerini arttırmak adına lif takviyeleri de ani ve fazla gaz oluşturabilir. Bira gibi gazlı içecekler de gaz üreticilerindendir. Eğer şişkinliğiniz geçmiyorsa doktor kontrolüne geçmelisiniz.

Karın şişkinliğinden kurtulmak için :

1. Soğan, brüksel lahanası, karnabahar, brokoli, kuşkonmaz, armut, sakız, bira, sütten bir süre uzak durarak bu besinlerin sizde karın şişliğine neden olup olmadığını anlayabilirsiniz.

2. Yapay tatlandırıcılar kullanmayın.

3. Kendinizi küçük porsiyonlarda yemek yemeye alıştırın. 3 ana öğün 3 ara öğün kuralını hayatınıza geçirin.

4. Yemekleri küçük lokmalar halinde yemeye gayret edin. Aceleniz varken, heyecanlı ya da stresli olduğunuz zamanlarda yemek yememeye özen gösterin.

5. Diş sağlığınıza daha çok önem verin.

6. Sigarayı bırakmaya gayret edin zira sigara içmek daha fazla hava yutmanıza sebep olur.

Uyarı : Bunları uygulamanıza rağmen gaz şikayetiniz geçmiyorsa doktorunuza başvurmanızda fayda var.Çünkü bu ciddi bir rahatsızlığın habercisi olabilir.Sabah kaltığınız zaman aç karnına yarım bardak oda sıcaklığındaki taze suyun içine tam bir limonun suyunu sıkarak için. (İçine başka hiçbir şey katmayın.)Ardından 2-3 dakika evin içinde dolaşın.

Şişkinlik ve bağırsak gazlarının giderilmesinde mükemmel bir çözümdür.

Şişkinlik devam ederse öğleden sonra da aynı uygulamayı tekrar edin.

Uyarı : Limon suyu midenize zarar veriyorsa bu uygulamayı yapmayın.

Limon suyu kullanamıyorsanız 1 su bardağı kaynar suya 1 tutam melisa (oğul otu) koyarak 5-6 dakika demlendirdikten sonra süzerek için. Elde edilen melisa çayı aynı zamanda iyi bir sakinleştiricidir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !